Kategorie prawa jazdy w Polsce należą do jednej z trzech klas. Każda z klas jest uzależniona od wieku kierowcy i ograniczeń obowiązujących w Polsce w zakresie prowadzenia pojazdów. Trzy klasy prawa jazdy w Polsce to: Klasa A, B i C. Każda klasa ma swoje własne ograniczenia, przywileje i wymagania dotyczące prowadzenia pojazdu. Jeśli planujesz podróż do Polski i chcesz wiedzieć, jaką kategorię prawa jazdy powinieneś uzyskać, czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o różnych klasach prawa jazdy.

Prawo jazdy AM

Prawo jazdy kategorii AM jest przeznaczone dla kierowców w wieku od 18 do 20 lat. W Polsce ta klasa prawa jazdy pozwala na prowadzenie pojazdu bez pasażerów i bez poruszania się po autostradach.

Prawo jazdy klasy AM zabrania kierowcy przewożenia pasażerów, jazdy w nocy i jazdy po autostradach. Kierowca klasy AM może kierować każdym typem samochodu osobowego lub lekkiego samochodu ciężarowego o mocy do 40 kW. Pojazdy te muszą mieć stosunek mocy do masy nieprzekraczający 0,15 kW/kg i masę własną nieprzekraczającą 3 500 kilogramów.

Prawo jazdy kategorii A

Prawo jazdy Prawo jazdy klasy A jest przeznaczone dla kierowców w wieku 18 lat i starszych, którzy są uznawani w Polsce za "w pełni wykwalifikowanych kierowców". Przywileje posiadacza prawa jazdy klasy A obejmują możliwość prowadzenia dowolnego pojazdu na drogach publicznych, przewożenia pasażerów i prowadzenia pojazdów w nocy.

Prawo jazdy kategorii B

Prawo jazdy klasy B jest przeznaczone dla kierowców w wieku 16-18 lat. Kierowcom klasy B nie wolno przekraczać prędkości 60 km/h w terenie zabudowanym. Kierowcy klasy B mogą również jeździć po autostradach i drogach ekspresowych, ale musi im towarzyszyć kierowca w wieku 30 lat lub starszy oraz pasażer w wieku 17 lat lub młodszy.

Prawo jazdy kategorii C

Prawo jazdy w Polsce Prawo jazdy klasy C jest przeznaczone dla osób, które nie ukończyły 18 roku życia i które ukończyły program edukacji kierowców. Ta klasa prawa jazdy jest również przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia z nieważnym prawem jazdy klasy A lub B.

Prawo jazdy klasy C pozwala na prowadzenie pojazdu bez nadzoru certyfikowanego instruktora w godzinach od 8:00 do 20:00 oraz na przewożenie pasażerów, ale nie więcej niż dwóch. Prawo jazdy klasy C pozwala na prowadzenie pojazdu bez nadzoru instruktora w godzinach od 8 do 20 i przewożenie maksymalnie dwóch pasażerów, ale nie więcej niż dwóch.

Prawo jazdy kategorii D

Licencja Prawo jazdy klasy D jest przeznaczone dla osób, które chcą prowadzić ciężarówki i autobusy. W przypadku tego typu prawa jazdy nie ma ograniczeń wiekowych.

Kategorie prawa jazdy w Polsce
Artykuł dodany prze user9 · 18-05-22