Jak przygotować się do egzaminu na prawo jazdy?

Przygotowanie do egzaminu na prawo jazdy nie jest trudnym procesem. Pierwszą i najważniejszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest nauka, ponieważ pytania będą w języku polskim. Można ćwiczyć z licencjonowanymi kierowcami na drodze lub na parkingu, a także w Internecie.

Jeśli dopiero zaczynasz naukę jazdy, najlepiej będzie, jeśli skorzystasz z pomocy instruktora lub ktoś nauczy Cię jeździć na parkingu. W ten sposób podczas egzaminu na prawo jazdy poczujesz się znajomo. Należy także poznać wszystkie przepisy ruchu drogowego, znaki drogowe, zasady bezpieczeństwa samochodu i kierowcy, a także zasady postępowania zgodnie z instrukcjami. Wszystkie te informacje można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Polskiego Urzędu Ruchu Drogowego (PJN).

Co zabrać ze sobą na egzamin na prawo jazdy?

Należy również zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport, dokument tożsamości. W centrum egzaminacyjnym należy zarejestrować swoje nazwisko i adres. Po dokonaniu tej czynności można przejść do poczekalni.

Jeśli podchodzisz do egzaminu po raz pierwszy, będzie tam obecny instruktor, który przeprowadzi test i opowie o jego przebiegu. Jeśli z jakiegoś powodu ponownie podchodzisz do egzaminu na prawo jazdy, instruktor może poprosić o stare świadectwo jazdy lub inny dokument potwierdzający tożsamość.

Następnie zostaniesz przeniesiony do sali egzaminacyjnej, w której znajduje się stół z trzema składanymi krzesłami i komputer. Usiądziesz na jednym z krzeseł i przejdziesz test wzroku, w razie potrzeby zakładając okulary do czytania. Instruktor może także poprosić o sprawdzenie siatkówki, co można zrobić za pomocą przyrządu lub świecąc w oczy światłem.

Po wykonaniu tych czynności instruktor udzieli Ci wskazówek, jak zacząć przygotowywać się do egzaminu, a następnie pozostawi Cię samego.

Czego należy się spodziewać podczas egzaminu na prawo jazdy?

W Polsce egzamin na prawo jazdy jest przeprowadzany przez instruktora i trwa około 35 minut. Zawiera pytania dotyczące zasad ruchu drogowego, znaków drogowych, bezpieczeństwa samochodu i kierowcy oraz kierowania pojazdem. Test jest testem wielokrotnego wyboru i można go zdawać w szkole nauki jazdy lub w ośrodku egzaminacyjnym. Ani test, ani prawo jazdy nie są bezpłatne, ale można je uzyskać po dość niskiej cenie.

Oto, co musisz wiedzieć o zdawaniu egzaminu na prawo jazdy w Polsce:

  • Egzaminator udzieli Ci instrukcji, jak uruchomić silnik i jechać przez 8-10 minut z przerwami. W tym czasie musisz zatrzymać się trzy razy, aby zademonstrować, że rozumiesz znaki drogowe.
  • Wszystkie egzaminy przeprowadzane są w języku polskim; międzynarodowe prawa jazdy nie są uznawane za ważne dokumenty tożsamości.
  • Jeśli wszystko pójdzie dobrze i nie popełnisz żadnych błędów, wrócisz na kolejną sesję, podczas której będziesz prowadzić samochód przez kolejne 8-10 minut, a potem nie będziesz odpowiadać na żadne pytania.
  • Po pomyślnym zdaniu drugiego egzaminu, egzamin zostanie przesłany do Warszawy w celu zatwierdzenia i otrzymania nowego polskiego prawa jazdy.
Jak wyglada egzamin na prawo jazdy
Artykuł dodany prze user9 · 07-05-22