Jak działa sygnalizacja świetlna?

Sygnalizacja świetlna jest ustawiona w taki sposób, że steruje przepływem ruchu. Gdy kierowca zbliża się do sygnalizatora w celu sprawdzenia, czy może się zatrzymać, otrzymuje sygnał. Sygnał zależy od tego, czy kierowca musi się zatrzymać, czy jechać. Na przykład znak stopu będzie miał kolor czerwony, ale sygnał oznaczający jazdę będzie miał kolor żółty.

Aby określić, jak długo światło jest żółte, policja drogowa używa czujników, które wykrywają, czy samochód się zatrzymał, czy porusza. Informacja ta jest przesyłana do komputera, który następnie wysyła sygnał do świateł, aby świeciły się na żółto przez określony czas.

Jakie są rodzaje sygnalizacji świetlnej?

Sygnalizacja świetlna jest zwykle umieszczona na skrzyżowaniach. Na skrzyżowaniu znajduje się sygnalizacja świetlna z instrukcjami, np. jak długo należy czekać na czerwonym świetle, oraz znak "X".

Gdy sygnalizacja świetlna ma kolor zielony, samochody muszą stosować się do poleceń na znaku, zazwyczaj "Stop" lub "Yield". Gdy światło jest czerwone, przed przejechaniem przez skrzyżowanie samochody muszą poczekać, aż ponownie zmieni się na zielone.

Każdy kraj ma swój własny sposób informowania kierowców o tym, co należy robić na światłach. W niektórych krajach sygnalizacja świetlna nakazuje zatrzymanie się, ale zezwala na jazdę, jeśli znajdujesz się po niewłaściwej stronie ulicy.

W Polsce należy stosować się do poleceń sygnalizacji świetlnej. Może to nieco komplikować przejazd przez skrzyżowania.

Jak należy zachować się w przypadku sygnalizacji świetlnej?

  • Bądź cierpliwy - Faktem jest, że zmiana sygnalizacji świetlnej może trochę potrwać. Nie możesz być pierwszym samochodem na skrzyżowaniu, gdy światło zmienia się na czerwone, ale możesz być ostatnim, gdy zapali się zielone.
  • Kontroluj swoją prędkość - nadmierna prędkość jest częstą przyczyną wypadków. Musisz być w stanie zatrzymać się w odpowiedniej odległości od sygnalizacji świetlnej. Nawet jeśli nie zostaniesz zatrzymany przez policjanta, możesz spowodować wypadek, jeśli nie będziesz kontrolować swojej prędkości. Jeśli policjant jest za Tobą, może wystawić Ci mandat, ale nie zapobiegnie powstaniu kolejnego wypadku.
  • Zatrzymywanie się na znakach stopu - kierowcy mogą zostać ukarani mandatem za niezatrzymanie się na znaku stopu. Jeśli w pobliżu nie ma policjantów, należy zatrzymać się przed znakiem stopu, chyba że jedzie się z niewielką prędkością lub na ulicy jednokierunkowej.
  • Ustąpienie pierwszeństwa pieszym - nigdy nie należy przejeżdżać obok pieszych na czerwonym świetle. Jeśli nie ma tam sygnalizacji świetlnej, musisz się zatrzymać, nawet jeśli na chodniku jest tylko kilka osób.
  • Bądź czujny - zwracaj uwagę na otoczenie. Bądź świadomy tego, co dzieje się wokół Ciebie. Dotyczy to zarówno otaczających Cię samochodów, jak i pieszych.
Co musisz wiedziec o sygnalizacji swietlnej
Artykuł dodany prze user9 · 28-04-22