Zachowuj bezpieczną odległość od pojazdów jadących z przeciwka

Podczas jazdy autostradą Twój samochód będzie jechał bardzo szybko. Łatwo jest się zniecierpliwić i działać impulsywnie. Możesz nie widzieć samochodu przed sobą i próbować go wyprzedzić.

Ważne jest, aby zachować bezpieczną odległość od nadjeżdżających pojazdów. Zbyt szybkie wyprzedzenie samochodu może łatwo spowodować wypadek. Jeśli samochód jedzie przed Tobą, bardzo szybko Cię dogoni. Istnieje także prawdopodobieństwo, że zderzy się z Tobą. Jeśli chcesz wyprzedzić samochód powoli, najlepiej zrobić to bez zatrzymywania się.

Nie zajmuj więcej niż jednego pasa ruchu

Gdy jedziesz autostradą, powinieneś jechać prawym pasem. Jeśli jedziesz autostradą, która jest podzielona na dwa lub więcej pasów, powinieneś trzymać się prawego pasa.

Nie wolno jeździć po innych pasach, chyba że zezwalają na to przepisy ruchu drogowego. W niektórych przypadkach można jechać środkowym lub lewym pasem, ale należy wtedy przestrzegać przepisów ruchu drogowego.

Uważaj na pieszych i rowerzystów

Piesi i rowerzyści należą do osób, które są najbardziej narażone na potrącenie przez pojazdy. Stanowią oni zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Należy zwracać na nich szczególną uwagę przez cały czas. Należy zwolnić, gdy znajdują się na swoim pasie ruchu, aby nie zostały potrącone przez nasz pojazd. Należy również zapewnić im dużo miejsca, gdy nadjeżdżają z boku drogi. Należy zwracać uwagę na ich sygnały.

Respektuj przepisy drogowe

Przepisy ruchu drogowego istnieją nie bez powodu. Jeśli nie będziesz ich przestrzegać, trafisz do więzienia, a Twój samochód zostanie skonfiskowany. Większość przepisów ruchu drogowego dotyczy bezpieczeństwa na drodze. Należy zawsze pamiętać o tych przepisach.

Nie wolno prowadzić pojazdu pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Nie należy prowadzić pojazdu, który nie jest przystosowany do jazdy po drogach. Nie powinieneś jechać szybciej niż jest to dozwolone. Nie wolno jeździć w niewłaściwym miejscu, na chodniku, na poboczu lub pod prąd.

nauka jazdy przepisy

Nie jedź pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających

Prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu jest nie tylko nielegalne, ale także niebezpieczne i nieodpowiedzialne. Jeśli masz nawet niewielką ilość alkoholu w organizmie, trudno będzie Ci bezpiecznie poruszać się po drodze.

Należy również trzymać się z dala od narkotyków, które skłaniają do prowadzenia pojazdu. Należą do nich marihuana, metamfetamina i kokaina. Każdy z tych narkotyków może powodować chęć prowadzenia pojazdu, a także upośledzać zdolność oceny sytuacji.

10 przykazan bezpiecznego poruszania sie po drodze

Nie używaj telefonu w czasie jazdy

Jedną z najniebezpieczniejszych rzeczy, jakie można zrobić podczas jazdy, jest korzystanie z telefonu. Ważne jest, aby podczas jazdy skupić swoją uwagę na drodze. Niebezpiecznie jest, gdy nie zwracasz uwagi.

Zawsze zapnij pasy bezpieczeństwa

Jedną z najważniejszych zasad bezpiecznej jazdy jest zapinanie pasów bezpieczeństwa. Jest to jeden z najlepszych sposobów zapewnienia sobie bezpieczeństwa w razie wypadku. Według statystyk zapięcie pasów bezpieczeństwa może zmniejszyć ryzyko śmierci aż o 90%.

Dostosuj prędkość do warunków atmosferycznych oraz swoich umiejętności kierowania pojazdem

Warunki pogodowe i Twoje umiejętności jazdy mogą mieć wpływ na szybkość jazdy. Jeśli warunki pogodowe są złe, nie należy jechać zbyt szybko, ponieważ będzie to bardzo niebezpieczne. Przy złych warunkach pogodowych należy także jechać bardzo ostrożnie. Zbyt szybka jazda przy dobrej pogodzie również może być niebezpieczna, jeśli naraża kierowcę na niebezpieczeństwo.

Stosuj się do sygnalizacji świetlnej i drogowej

Sygnalizacja świetlna i drogowa ma zapewnić Ci bezpieczeństwo. Gdy zobaczysz, że światło jest czerwone lub znak drogowy zakazuje przejeżdżania, powinieneś się zatrzymać. Należy również zatrzymać się, gdy na drodze pojawiają się sygnały drogowe nakazujące zatrzymanie się. Za niezatrzymanie się na czerwonym świetle lub na znaku drogowym grozi mandat, a nawet aresztowanie.

Zachowaj ostrożność podczas zmiany pasa ruchu oraz manewrowania pojazdem

Zmiana pasa ruchu i manewrowanie pojazdem może być niebezpieczne. Należy to robić tylko wtedy, gdy ruch na drodze jest płynny. Należy również zachować ostrożność podczas zmiany pasa ruchu, ponieważ czasami za pojazdem znajdują się inne pojazdy. Należy także zachować ostrożność podczas zmiany pasa ruchu, ponieważ może pojawić się pokusa bardzo szybkiej zmiany pasa.