Jak wygląda i z czego się składa egzamin na prawo jazdy?

Szkoła jazdy

Co jakiś czas zaobserwować można zmiany zasad zdawania egzaminu na prawo jazdy. Od lat nie zmienia się jednak jedno. Egzamin ten składa się z części praktycznej i teoretycznej. W pierwszej kolejności zdajemy egzamin teoretyczny na prawo jazdy. Po pomyślnym przebrnięciu przez ten etap czeka Cię egzamin praktyczny na prawo jazdy.

Egzamin praktyczny na prawo jazdy nie należy do najłatwiejszych. Egzamin teoretyczny na prawo jazdy z pewnością sprawi Ci mniej kłopotu. Wśród kandydatów na kierowców krąży dużo mitów i przerażających historii. Nie jest prawdą, że egzaminator może celowo i złośliwie wprowadzić Cię w błąd, na skutek czego oblejesz egzamin. Owszem występują przypadki wydawania poleceń typu: „Skręć w lewo w pierwszym możliwym miejscu”. Ma to jednak na celu sprawdzić naszą czujność i znajomość znaków.

Pamiętaj, że w każdym samochodzie egzaminacyjnym umieszczone są kamery. W przypadku, gdy poczujesz się skrzywdzony wynikiem egzaminu lub zachowaniem egzaminatora to masz możliwość odwołać się od jego decyzji. Jakość i ilość kamer nie zawsze pozwoli rozstrzygnąć zaistniały spór, ale jest na to duża szansa, dlatego warto próbować!

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy

Test na prawo jazdy złożony jest z 32 pytań. Na ich rozwiązanie przysługuje Ci 25 minut. Jeżeli zdajesz egzamin teoretyczny na prawo jazdy na więcej niż jedną kategorię to czas ten wydłuża się o kolejnych 25 minut dla każdej kategorii. Egzamin teoretyczny na prawo jazdy obejmuje:

 • 20 pytań z zakresu wiedzy podstawowej
 • 12 pytań z zakresu wiedzy specjalistycznej

W zależności od tego jaką wagę ma dane pytanie możesz otrzymać: 1, 2 lub 3 punkty za poprawną odpowiedź. Na każde pytanie jest tylko jedna prawidłowa odpowiedź. Żeby zdać egzamin teoretyczny na prawo jazdy musisz zdobyć 68 punktów na 74 możliwych. Każde pytanie wyświetlane jest tylko raz i nie możemy się cofnąć do poprzedniego. Na zapoznanie się z treścią danego pytania masz 20 sekund, a na udzielenie na niego odpowiedzi 15 sekund.

Egzamin praktyczny na prawo jazdy – na czym polega?

Egzamin praktyczny na prawo jazdy można podzielić na dwie części:

 • zadania do wykonania na placu manewrowym
 • sprawdzenie umiejętności jazdy po mieście

Zadania na placu manewrowym są z góry ustalone na podstawie Rozporządzanie Ministra Infrastruktury i takie same dla wszystkich. Pierwsze zadanie polega na przygotowaniu się do jazdy oraz sprawdzeniu stanu technicznego podstawowych elementów w pojeździe, które bezpośrednio mogą wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy. Drugie zadanie to jazda pasem ruchu do przodu i do tyłu, czyli tak zwana jazda po łuku. Ostatnia czynność, którą musisz wykonać to ruszenie samochodem na wzniesieniu. Aby przystąpić do jazdy po mieście konieczne jest pomyślnie przejście przez całą pierwszą część egzaminu praktycznego na placu manewrowym.

Jazda po mieście trwa minimum 25 minut. Jeżeli w tym czasie wykonałeś wszystkie zaplanowane przez egzaminatora manewry to egzamin może zostać zakończony. Z reguły jednak egzamin praktyczny na prawo jazdy w ruchu miejskim trwa dłużej. Egzaminator sam określa trasę przejazdu. Manewry, które będziesz zobowiązany wykonać będą zależały również od tego w jakim mieście przystępujesz do egzaminu. Podczas jazdy w ruchu miejskim mogą zostać sprawdzone Twoje umiejętności polegające między innymi na:

 • przejechaniu przez skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną,
 • poruszaniu się drogą jednokierunkową,
 • przejechaniu przez skrzyżowanie równorzędne,
 • wyjechaniu na drogę z obiektu przydrożnego,
 • wykonaniu manewru omijania,
 • wykonaniu manewru zawracania,
 • wykonaniu wybranego manewru parkowania,
 • wykonaniu zmiany pasa ruchu,
 • przejechaniu przez torowisko tramwajowe lub kolejowe,
 • przejechaniu przez przejście dla pieszych,
 • przejechaniu przez skrzyżowanie o ruchu okrężnym.

Pamiętaj, żeby po mieście jeździć spokojnie i nie przekraczać dopuszczalnej dla danego miejsca prędkości. Nie jedź też zbyt wolno – egzaminator może uznać takie zachowanie za utrudnianie ruchu innym uczestnikom i stwarzanie niebezpieczeństwa. Nie przejmuj się, jeżeli raz zgaśnie Ci silnik. Dopiero powtórzenie tego błędu powoduje oblanie egzaminu. Jeżeli nie do końca zrozumiałeś polecenie egzaminatora to grzecznie poproś o wyjaśnienie. I zapamiętaj, że egzaminator nie jest Twoim wrogiem! Postaraj się nie stresować i myśl pozytywnie.

 


Zobacz także: Jak dobrze przygotować się do jazdy?