Szkoła driftu

Samochód do driftu

Drifting, czyli jazda w kontrolowanym poślizgu, to dyscyplina sportowa od niedawna ciesząca się coraz większym zainteresowaniem. Narodziła się w Japonii już w latach 60. i szybko zyskała popularność na całym świecie. Jest to doskonała rozrywka dla osób, które lubią adrenalinę i niestandardową jazdę samochodem.

Poślizg pod kontrolą

Oczywiście poślizgowa jazda na drogach publicznych jest nielegalna, a kary dla osób próbujących driftingu są surowe. Nic dziwnego, bo ślizgając się na publicznych drogach kierowcy powodują duże zagrożenie, poza tym ta dyscyplina motoryzacyjna wymaga ciągłego treningu, najwyższych umiejętności i odpowiednio przystosowanego sprzętu.

Jak wygląda kurs driftu?

Kurs obejmuje szkolenie teoretyczne, a następnie zastosowanie zdobytej wiedzy w praktyce pod opieką doświadczonego instruktora, nadzorującego jazdę na torze czy placu manewrowym. Cena i zakres całego kursu zależy od wybranej oferty. Zazwyczaj szkolenie obejmuje podstawowe techniki wprowadzania auta w poślizg, czyli tak zwany strzał ze sprzęgła, redukcję stawiającą, przeciwiskrę i kopnięcie hamulca oraz koordynację poślizgu za pomocą kierownicy i pedału gazu. Miłośnicy dryftu powinni również nauczyć się, jak prawidłowo balansować autem i przekładać samochód ze ślizgu prawym bokiem na lewy.

Czy to bezpieczne?

Nauka driftu prowadzona jest w kontrolowanych warunkach, na zamkniętych torach czy placach manewrowych pod okiem doświadczonego instruktora. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, kurs zawsze rozpoczyna część teoretyczna, mająca przybliżyć uczestnikowi szkolenia podstawy wprowadzania pojazdu w kontrolowany poślizg. Zajęcia prowadzone są przez instruktorów jazdy albo zawodowych kierowców, którzy nadzorują uczestników kursu przez cały czas jego trwania. Samochody również dostosowane są do potrzeb i wymogów bezpieczeństwa, dzięki czemu szansę na naukę dryftu na niektórych torach mają nawet osoby niepełnoletnie.

 


Zobacz także: Jakim samochodem uczyć się jeździć?