Sposoby na stres przed egzaminem na prawo jazdy

Zdany egzamin na prawo jazdy

Stres przed egzaminem na prawo jazdy jest w zupełności naturalny, chociaż jak każde napięcie nerwowe, powoduje dyskomfort. Co więcej, jeśli będzie bardzo duży, może doprowadzić do oblania tego ważnego testu. Jak pokonać stres przed egzaminem na prawo jazdy?

Stres przed egzaminem – walcz z nim już parę miesięcy wcześniej

Stres związany z podejściem do egzaminu zwiększa się oczywiście wraz ze zbliżającym się terminem w WORDzie. Nie będzie nas jednak paraliżować, jeśli będziemy mieć poczucie, że zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby przygotować się do niego jak najlepiej. Zacznij od wyboru szkoły nauki jazdy. Zdecyduj się na taką, która da Ci poczucie pewności. Możesz popytać wśród znajomych, czy polecają szkoły do których uczęszczali lub zapoznać się z opiniami w internecie. Polecamy omijać szkoły, które zdecydowanie idą w ilość studentów, a nie jakość ich kształcenia. W dużych grupach łatwiej o nieuwagę na zajęciach, niektóre osoby mogą też odczuwać dyskomfort w czasie zadawania pytań na tak dużym forum. Bardzo ważne są opinie na temat instruktorów: czy faktycznie dają wskazówki rozwijające umiejętności kierowcy, czy skupiają się tylko i wyłącznie na samym egzaminie? Dobry instruktor uczy przyszłego kierowcę sposobu myślenia, a nie tylko podaje gotowe rozwiązania.

Jednak nie można powiedzieć, że znajomość egzaminu nie jest istotna. Stres przed egzaminem może być zmniejszony przez oswojenie poszczególnych jego etapów. Jeśli będziesz wiedzieć, czego się spodziewać, nie będziesz się obawiać, że coś Cię zaskoczy. Możesz skorzystać z filmików na YouTube, na których przedstawione są kolejne elementy, które składają się na egzamin. Pytaj swojego instruktora o wszystkie swoje wątpliwości i nie krępuj się nawet wtedy, jeśli wydają Ci się mało istotne.

Jak pokonać stres przed egzaminem? Nie daj się wystraszyć!

W internecie jest pełno mrożących krew w żyłach historii na temat egzaminów na prawo jazdy. W gronie znajomych też pewnie słyszałeś już nie jedną opowieść o złośliwym instruktorze i niesprawiedliwie oblanych egzaminach. Pamiętaj, żeby nie dawać wiary wszystkiemu, co czytasz lub co słyszysz. Większość tych historii jest mocno podkolorowana i funkcjonuje w formie miejskich legend, w których każdy dodaje coś od siebie. To, co na pewno możesz zrobić, to zastanowić się, co zwiększy poczucie Twojej pewności w trakcie samego egzaminu. Jak reagujesz na obcą osobę w samochodzie? Czy obecność Twojego instruktora pomogłaby Ci w oswojeniu sytuacji? Jeśli tak, to pamiętaj, że istnieje taka możliwość. Umówienie ze swoją szkołą obecności instruktora na egzaminie jest tańszą opcją od powtórki egzaminu w WORDzie, więc jeśli miałby być to czynnik pomagający Ci zachować zimną krew – skorzystaj z tego rozwiązania.

Jak pokonać stres przed egzaminem? 5 krótkich porad

  1. Wybierz odpowiednią dla siebie godzinę egzaminu. Doskonale wiesz, o której godzinie lepiej funkcjonujesz – czy jest to z samego rana, czy raczej bardziej popołudniu. Pamiętaj, żeby tego samego dnia się dobrze wyspać, zjeść ciepły posiłek i nie przesadzić z ilością kawy.
  2. Myśl pozytywnie. Nastawianie się na to, że z pewnością coś się nie powiedzie będzie odciągało Twoje myśli od przebiegu egzaminu. Skup się na wykonywaniu zadań i postaraj się to zrobić jak najlepiej, a ocenę pozostaw egzaminatorowi.
  3. Egzaminator nie jest Twoim wrogiem. Traktuj go jako pasażera, który powinien być bezpiecznie przewieziony z jednego punktu do drugiego. Dla zwiększenia swojej pewności możesz mówić na głos to, co aktualnie robisz, np. “Zbliżam się do przejścia dla pieszych, redukuję prędkość, uważnie obserwuję pobocze. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo, zatem za przejściem będę wykonywać manewr zmiany pasa ruchu”. To też dobry sposób na to, jak pokonać stres przed egzaminem na jazdach: nazywając poszczególne manewry skupiasz się na rozpoznawaniu sytuacji na drodze, a nie swoich wątpliwościach czy lękach związanych z samym egzaminem.
  4. Nie bój się pytać. Jeśli nie zrozumiałeś polecenia egzaminatora, poproś o powtórzenie. To zdecydowanie mniejszy problem, niż zrobienie czegoś, o co egzaminator nie prosił.
  5. Nie demonizuj porażki. Jeżeli nie uda się zdać egzaminu za pierwszym razem pamiętaj, aby się nie załamywać. Ustal kolejny termin, a wcześniej zastanów się, co poszło nie tak i ile godzin jazd pomoże Ci opanować dane zagadnienie.


Zobacz także: Podstawowe wyposażenie apteczki w samochodzie