Problemy ze wzrokiem a ważność prawa jazdy

Badania okresowe

Otrzymanie prawa jazdy uzależnione jest naturalnie od Twojego stanu zdrowia. Aby być dopuszczonym do egzaminu na prawo jazdy musisz przejść badanie lekarskie, które odbędzie się w Twoim ośrodku szkolenia. O prawo jazdy każdej kategorii możesz ubiegać się także jeżeli masz wadę wzroku. Warunkiem będzie stosowanie szkieł korekcyjnych podczas prowadzenia samochodu.

Od pewnego czasu wszyscy kierowcy otrzymują terminowe prawo jazdy. Jednak ważność prawa jazdy w przypadku problemów ze wzrokiem jest krótsza. Jeżeli masz już stwierdzoną wadę wzroku lub zostanie ona stwierdzona podczas badania, to po zdanym egzaminie otrzymasz po prostu terminowe prawo jazdy z krótszym okresem ważności. W zależności od Twojej wady okres ten będzie wynosił od jednego roku do 10 lat. W momencie gdy będzie kończyć się ważność prawa jazdy będziesz musiał udać się ponownie do lekarza, który uprawniony jest do przeprowadzania badań dla kierowców. Następnie z aktualnymi wynikami należy zgłosić się do właściwego dla Ciebie Wydziału Komunikacji w celu wydania nowego dokumentu.

Czy wada wzroku może uniemożliwić uzyskanie prawa jazdy?

Generalnie wada wzroku nie zamyka drogi do uzyskania prawa jazdy. Również jeżeli masz problemy z rozpoznawaniem barw – tak zwany daltonizm – będziesz mógł uzyskać prawo jazdy kategorii A lub B. Wyjątek stanowi ubieganie się o kategorie zawodowe C i D. Jeżeli jesteś w takiej sytuacji to konieczne będzie pozytywne przejście badania rozpoznawania barw na lampie Wilczka. W sporadycznych przypadkach lekarz na podstawie przeprowadzonych badań i stwierdzeniu zaburzeń widzenia przestrzennego obuocznego może nie wydać pozwolenia na posiadanie prawa jazdy kategorii A, C i D.

Terminowe prawo jazdy  spowodowane wadą wzroku

Po zdanym egzaminie na swoim dokumencie prawa jazdy znajdziesz w polu numer 12 oznaczenie, które ma za zadanie informować o ograniczeniach lub wymaganiach dotyczących prowadzenia przez Ciebie pojazdu. W zależności od tego co stwierdził lekarz na dokumencie prawa jazdy możesz znaleźć następujące oznaczenia:

  • 01.01 – okulary,
  • 01.02 – soczewka (i) kontaktowa (e),
  • 01.03 – szkła ochronne,
  • 01.04 – szkło matowe,
  • 01.05 – przepaska na oko,
  • 01.06 – okulary lub szkła kontaktowe.

Jeżeli nosisz na przemian soczewki kontaktowe z okularami to postaraj się, aby lekarz dopuścił Cię do jazdy zarówno w okularach i soczewkach (oznaczenie 1.06). Dzięki temu unikniesz mandatu karnego w sytuacji, gdy w dokumencie masz wpisane oznaczenie 1.01 a poruszasz się samochodem mając założone soczewki kontaktowe. Restrykcyjne przestrzeganie tego zapisu wynika z braku możliwości stosowania soczewek kontaktowych przy niektórych poważniejszych problemach ze wzrokiem.

Odwołanie od badania lekarskiego a terminowe prawo jazdy

Jeżeli nie zgadzasz się z treścią orzeczenia wydanego przez lekarza możesz wystąpić z wnioskiem o ponowne przeprowadzenie badania lekarskiego. W uzasadnionych przypadkach warto powalczyć o zmianę decyzji, ponieważ od tego zależy przecież ważność prawa jazdy. Na odwołanie się od decyzji masz 14 dni. Wniosek w formie pisemnej musisz złożyć za pośrednictwem lekarza, który Cię badał. Po przeprowadzeniu tej procedury dochodzi do kolejnego badania, przy czym jego wynik jest ostateczny i nie można się od niego odwołać. Natomiast jeżeli tym razem nie zostanie stwierdzone żadne ograniczenie to ważność prawa jazdy może się wydłużyć do 15 lat.

Zmiana orzeczenia po wydaniu prawa jazdy

Pamiętaj, że Starostwo Powiatowe, które wydało Twoje prawo jazdy może wezwać Cię na powtórne badanie lekarskie, jeżeli otrzyma wiarygodną informację, że zacząłeś mieć poważne problemy ze wzrokiem. Wtedy po wnikliwej analizie Twoje przypadku otrzymasz najprawdopodobniej terminowe prawo jazdy ze skróconym okresem ważności dokumentu.

 


Zobacz także: Jazda samochodem nocą – na co zwrócić uwagę?