Podstawowe wyposażenie apteczki w samochodzie

Apteczka

W polskim prawie apteczka samochodowa nie jest wymagana, jednak zdecydowanie lepiej warto się w nią zaopatrzyć ze względów bezpieczeństwa. Jakie powinno być wyposażenie apteczki samochodowej każdego odpowiedzialnego kierowcy?

Apteczka samochodowa – gdzie ją kupić?

W supermarketach dostępne są “gotowe” apteczki samochodowe, jednak ich wyposażenie pozostawia wiele do życzenia. Po pierwsze, na wyposażenie apteczki samochodowej z hipermarketu składają się najczęściej produkty niskiej jakości i jest ich bardzo niewiele, Z takiej apteczki najbardziej wartościowe okazuje się pudełko, które można wykorzystać do skompletowania własnego zestawu pierwszej pomocy.

Apteczka samochodowa – dlaczego warto ją mieć?

Przede wszystkim, ze względów własnego bezpieczeństwa. Udzielenie pomocy tuż po wypadku jest często gwarantem zmniejszenia obrażeń i długofalowych skutków doznanych obrażeń. Po drugie jednak warto wiedzieć, że chociaż w polskim prawie nie ma zapisu o obowiązku posiadania apteczki w aucie, każdy będący świadkiem wypadku ma obowiązek udzielić pomocy poszkodowanym.

Wyposażenie apteczki samochodowej

 Dobrze wyposażona apteczka powinna zawierać produkty pierwszej potrzeby, które w sytuacji dowolnego zajścia powodującego obrażenia mogą zmniejszyć ich skutki. Na wyposażenie apteczki samochodowej powinny składać się:

 • instrukcja pierwszej pomocy
 • plastry z opatrunkiem
 • sterylne kompresy gazowe w kilku wielkościach
 • plaster typu lepiec, do przycinania na dowolnej długości
 • opaska elastyczna
 • bandaże
 • dowolny środek dezynfekujący, który może być stosowany na otwarte rany
 • ustnik do wykonywania sztucznego oddychania
 • kilka par lateksowych rękawiczek
 • koc z folii termoizolacyjnej
 • chusty opatrunkowe różnych rozmiarów
 • chusteczki nasączone alkoholem
 • parę agrafek
 • nożyczki do przecinania bandaży i plastrów.

Wyposażenie apteczki samochodowej a farmaceutyki

Zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej, w apteczce samochodowej nie powinny znajdować się żadne lekarstwa. Środki farmaceutyczne wymagają odpowiednich warunków przechowywania, a wysoka lub bardzo niska temperatura może doprowadzić do nieoczekiwanych procesów chemicznych, które wpłyną na jakość leków. Bez wątpienia leki wożone przez cały rok, nierzadko w przegrzanym bagażniku lub w minusowych temperaturach zimą na parkingu nie byłyby zdatne do użycia. Dodatkowo warto pamiętać, że w sytuacji wypadku, nie wolno podawać poszkodowanym żadnych leków doustnie do czasu przyjazdu odpowiednich służb.

W apteczce samochodowej nie ma sensu przewozić także waty lub ligniny, które są odradzane w przypadku opatrywania ran. Włókna w nich zawarte mogą zanieczyścić ranę i spowodować niepotrzebne komplikacje.

Kiedy kompletować apteczkę samochodową?

Apteczka powinna znajdować się w naszym aucie przez cały rok. Wyżej wymienione produkty nie mają terminu przydatności liczonego w miesiącach, jednak raz na pewien czas warto sprawdzić, czy wszystko w apteczce jest na swoim miejscu, żadne zanieczyszczenia nie dostały się do jej wnętrza etc. Szczególnie jest to istotne przed planowanymi dalekimi trasami w czasie świąt, wakacji czy weekendów.

 


Zobacz także: Czy warto kupować mocny samochód na start?