Najczęstsze błędy na egzaminie na prawo jazdy

Egzamin na prawo jazdy

O ile egzamin teoretyczny nie powinien przysporzyć Ci większych kłopotów – przeważająca liczba przystępujących do niego zdaje go za pierwszym razem – to z egzaminem praktycznym nie radzi sobie co roku średnio 70% przyszłych kierowców. W związku z tym konieczna jest poprawka. Jak zdać prawo jazdy za pierwszym razem?

Egzaminatorzy zgodnie twierdzą, że osoby egzaminowane siadające za kierownicą popełniają bardzo często te same błędy. Czy faktycznie tak jest? W innych krajach europejskich współczynnik zdawalności jest dwukrotnie wyższy. Jeszcze do niedawna praktycznie każde błędy na egzaminie na prawo jazdy mogły skutkować reakcją egzaminatora i przerwaniem jazdy. Egzamin kończył się wtedy wynikiem negatywnym i musiałeś przystąpić do niego powtórnie.

Z korzyścią dla Ciebie – od listopada 2016 roku egzaminator może sam oceniać wagę popełnionego przez Ciebie błędu. Ma to skutkować coraz to większą zdawalnością, a niektóre drobne błędy na egzaminie na prawo jazdy niekoniecznie przekreślą możliwość zaliczenia. Niestety wciąż istnieje przekonanie, że ośrodkom egzaminacyjnym niespecjalnie zależy na wzroście zdawalności, ponieważ to oznaczałby dla nich spadek wpływów z egzaminów poprawkowych.

Błędy w części praktycznej egzaminu można podzielić na 3 rodzaje:

  • potknięcia popełnianie jeszcze przed jazdą,
  • pomyłki na placu manewrowym,
  • błędy na mieście.

Błędy na egzaminie na prawo jazdy tuż przed jazdą

Jeszcze dobrze nie wsiadłeś do samochodu a już możesz popełnić co najmniej kilka błędów. Pierwszym błędem – zdecydowanie  możesz się go ustrzec – jest niezabranie ze sobą dokumentu potwierdzającego Twoją tożsamość, na przykład dowodu osobistego. Dodatkowo jeżeli egzaminator zauważy, że Twoje obuwie nie nadaje się do jazdy i może utrudniać obsługę pedałów: gazu, hamulca i sprzęgła, to ma prawo nie dopuścić Cię do kierowania autem.

Gdy znajdziesz się już w samochodzie i zapomnisz zapiąć pasów, ustawić lusterka czy fotel to możesz spodziewać się przerwania egzaminu. Z dużym prawdopodobieństwem osoba, która Cię egzaminuje stwierdzi, że w ten sposób stworzysz zagrożenie na drodze. Jeśli w pobliżu samochodu jeszcze przed ruszeniem widzisz jakieś przeszkody, powiadom o tym swojego egzaminatora i pozwól mu odczuć, że ma do czynienia z uważnym kierowcą.

Błędy na egzaminie na prawo jazdy na placu manewrowym

Jeżdżąc po placu manewrowym możesz natrafić na liczne pułapki. Jeżeli nie opuścisz placu za pierwszym razem to nie martw się, ponieważ nie Ty pierwszy i nie ostatni. Nagminnym błędem jest przejechanie za linię lub najechanie na tyczkę w pachołku.
Przypomnij sobie dokładnie nazwy poszczególnych świateł, ponieważ braki w wiedzy w tym zakresie często są przyczyną niezaliczenia egzaminu.

Jak zdać prawo jazdy i nie popełnić błędów jeżdżąc po mieście?

Udało Ci się już zdać egzamin teoretyczny i pierwszą część egzaminu praktycznego? Teraz pora na jazdę po mieście! Jak zdać prawo jazdy i nie oblać w trasie? Pamiętaj, nie popełnij tych samych popularnych błędów co większość. Sporo egzaminów jest zakańczanych z uwagi na ignorowanie sygnalizacji świetlnej.

Szacuje się, że rocznie co najmniej 300 zdających egzamin wjeżdża na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Równie często egzaminowani zapominają o zatrzymaniu się przed sygnalizatorem, w przypadku kiedy widzą warunkową strzałkę do skrętu w prawo. Na skutek tego niejednokrotnie dochodzi do wymuszenia pierwszeństwa na innych pojazdach lub pieszych.

Jak zdać prawo jazdy? W miarę możliwości spróbuj złapać dobry kontakt z egzaminatorem. Pozytywne nastawienie może wiele zdziałać. Ponadto wiele błędów, które możesz popełnić podczas jazdy wynikają ze złej interpretacji poleceń egzaminatora. Bądź czujny, ponieważ możesz spotkać się z prośbami wykonania czynności niezgodnych z Kodeksem Ruchu Drogowego. W takiej sytuacji reaguj natychmiastowo! Zapewne masz świadomość, że stres to zły doradza. Wyśpij się więc dobrze przed egzaminem, zjedz kawałek czekolady i przystąp do działania z pozytywnym nastawieniem.


Zobacz także: Jazda po łuku – poznaj sposoby na jej zaliczenie