Jazda samochodem w zimie

Samochód w zimie

Zima to pora roku, podczas której kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność. Duże opady śniegu, mróz, a czasem gołoledź powodują, że warunki na drodze są zdecydowanie gorsze. Więcej jest więc w zimie wypadków czy stłuczek. Wielu z nich można jednak uniknąć, stosując się do podstawowych zasad, pozwalających zwiększyć bezpieczeństwo na drodze podczas najzimniejszych miesięcy w roku.

Wyposażenie auta

Aby samochód był przystosowany do warunków na drodze, należy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach takich jak zrobienie przeglądu, wymiana opon, zakup zimowego płynu do spryskiwaczy i akcesoriów ułatwiających odśnieżanie czy walkę z lodem. Do tych ostatnich należą skrobaczki do szyb, odmrażacze zamków czy nawet łańcuchy. O wiele bezpieczniej będzie oczywiście jeździć samochodem wyposażonym w nowoczesne systemy bezpieczeństwa takie jak system kontroli trakcji, ABS czy ESP, czyli układ stabilizujący tor jazdy samochody podczas wchodzenia w zakręt.

Rozsądek na drodze

Na kwestie bezpieczeństwa ma przede wszystkim zachowanie kierowców. Zima to czas, w którym szczególnie nie wolno przekraczać dozwolonej prędkości, ponieważ śliska nawierzchnia utrudnia manewrowanie pojazdem i może przyczynić się do kolizji. Warto więc jechać nieco wolniej, ale bezpieczniej, niż zachować prędkość taką samą jak w lepszych warunkach atmosferycznych i tym samym ryzykować wypadkiem czy wpadnięciem w poślizg. Należy także pamiętać, by w okresie zimowym zachowywać większe odstępy między pojazdami.

Najważniejsze zasady podczas jazdy zimą

Kierowcy na drodze powinni stosować zasadę ograniczonego zaufania i baczniej obserwować to, co dzieje się wokół nich, a także zachowywać bezpieczne odległości między pojazdami. Należy także mieć zimowe opony i przed wyjechaniem na drogę upewnić się, że samochód jest odśnieżony i oblodzone szyby nie utrudniają widoczności. Należy unikać wysokich obrotów silnika i nie zapominać, że zimą droga hamowania jest dłuższa.

 


Zobacz także: Mały samochód dla początkującego kierowcy