Jazda samochodem w niekorzystnych warunkach atmosferycznych

Trudne warunki atmosferyczne

W niekorzystnych warunkach atmosferycznych na drodze należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ ryzyko kolizji czy wypadku jest znacznie większe. Co robić, by jeździć bezpiecznie i nie zagrażać sobie oraz innym?

Silny wiatr

W przypadku silnych podmuchów wiatrów przede wszystkim należy zamknąć wszystkie szyby w samochodzie. Najlepiej nie jeździć na najwyższych biegach, a w przypadku skrzyni automatycznej warto włączyć tryb eco, który zużyje nieco więcej paliwa, za to sprawi, że auto będzie lepiej hamować silnikiem. Oczywiście podczas porywistego wiatru koniecznie trzeba nieco zdjąć drogę z gazu, unikać nagłych manewrów i zwalniać, gdy wyjeżdża się z osłoniętego odcinka drogi na odsłonięty. Warto także uważać na największe pojazdy. Kierowcy ciężarówek czy autobusów mają największe trudności z kierowaniem podczas wiatru, dlatego warto zachować szczególną ostrożność, jeśli taki pojazd pojawi się w pobliżu.

Ulewa i burza

Opady deszczu sprawiają, że powierzchnia jest śliska, a więc droga hamowania znacznie się wydłuża. Należy więc zachować większy odstęp, ponieważ gwałtowne naciśnięcie hamulca w takich warunkach grozi zablokowaniem kół i wpadnięciem w poślizg. Jeśli to możliwe, najlepiej hamować silnikiem. Jeśli już jednak dojdzie do poślizgu na cienkiej warstwie wody, nie wolno hamować ani robić gwałtownych ruchów kierownicą. Zamiast tego należy nieco zdjąć nogę z gazu i poczekać, aż samochód zwolni. Jeśli to konieczne, można także hamować pulsacyjne. W przypadku burzy, gdy widoczność jest na tyle zła, że konieczny jest postój, warto zostać w samochodzie, w którym jest się mniej narażonym na porażenie piorunem niż na otwartej przestrzeni.

Podtopienia

Lokalne powodzie i podtopienia zazwyczaj mają miejsce w czasie ulewnych deszczów czy przerwanej tamy. W takiej sytuacji należy unikać zalanych wodą dróg i w razie możliwości wybrać inną trasę. Choć z pozoru może się wydawać, że woda na drodze jest płytka, często w przypadku powodzi zmywany jest asfalt i ziemia pod nimi, co grozi utknięciem samochodu. Najlepiej w miarę możliwości opuścić zalany obszar, jadąc wolno i ze stałą prędkością. Jeśli już jednak samochód utknął na zalanej drodze, należy jak najszybciej wyłączyć silnik wysiąść i udać się w stronę wyżej położonego miejsca.

 


Zobacz także: Jaka pojemność silnika jest najlepsza dla początkującego