Jazda samochodem nocą – na co zwrócić uwagę?

Jazda samochodem

Jazda samochodem nocą to wyzwanie nie tylko dla początkujących kierowców, ale także dla doświadczonych. Musisz wtedy umiejętnie radzić sobie z oślepiającym światłem innych samochodów, zmęczeniem i nierzadko sennością. Nocą zdecydowanie pogarsza się widoczność, a przez to ogólny komfort jazdy. Jazdę nocą ciężko porównać do jazdy w dzień.

Jeżdżąc autem nocą znacznie zawęża się nam pole widzenia. Przez co nie dostrzegamy wielu rzeczy, które normalnie zauważylibyśmy prowadząc samochód za dnia. Dlatego jeżeli masz problemy ze wzrokiem to zaopatrz się obowiązkowo w okulary do jazdy nocą i zawsze miej je pod ręką w samochodzie. Co prawda największą ilość wypadków samochodowych odnotowuje się w ciągu dnia, to równocześnie najwięcej osób ginie nocą na nieoświetlonych drogach. W co czwartej kolizji nocą zostaje zabity człowiek, a w dzień średnio w co trzynastej.

Jazda samochodem nocą – jak się przygotować?

  • bądź czujny i uważny – dostosuj prędkość do panujących warunków na drodze, zapnij pasy i ustaw odpowiednio lusterka. Jazda samochodem nocą bywa stresująca, dlatego gdy czujesz się zdenerwowany to weź kilka głębokich wdechów. Bacznie obserwuj co dzieje się na drodze,
  • wyłącz wszystkie dodatkowe źródła oświetlenia wewnątrz samochodu, które Cię rozpraszają i odwracają Twoją uwagę. Jeżeli używasz nawigacji to zmniejsz jasność wyświetlacza, żeby Cię nie oślepiał,
  • zadbaj o sprawne światła w samochodzie – jeszcze przed wyjazdem sprawdź czy wszystkie żarówki świecą, ponieważ tylko prawidłowo oświetlone auto sprawi, że jesteś w pełni widoczny na jezdni i jesteś w stanie odpowiednio oświetlić drogę, którą się poruszasz. Długich świateł używaj tylko wtedy gdy przed Tobą lub z naprzeciwka nie jedzie żaden samochód, ponieważ mogą one oślepić innego kierowcę i doprowadzić do nieszczęśliwego zdarzenia. Jeżeli samochód z naprzeciwka jedzie na długich światłach to daj mu znak mrugając raz lub dwa swoimi długimi światłami,
  • na nieznanych drogach bez oświetlenia uważnie obserwuj znaki, które poinformują Cię o zbliżającym się zakręcie lub innym niebezpieczeństwie. Używaj przy tym długich świateł, aby dobrze widzieć trasę – pod warunkiem, że z naprzeciwka nie jedzie żaden pojazd. Skoncentruj się także na obserwacji pobocza – piesi i rowerzyści często nie noszą odblasków, a wśród leśnych terenów przez drogę często przebiegają dzikie zwierzęta,
  • jazda samochodem nocą po drogach oświetlonych niech odbywa się bez włączonych długich świateł oraz z właściwą dla terenu zabudowanego prędkością. Zwracaj uwagę na chodniki, przejścia dla pieszych i uliczki, z których nagle może ktoś wybiec. W mieście przechodnie dużo rzadziej noszą odblaski. Bądź ostrożny na dużych skrzyżowaniach i rondach – nawet nocą!
  • nigdy nie patrz bezpośrednio w światła samochodu, który mijasz – obserwuj nadjeżdżający pojazd kątem oka, a swoją uwagę skup głównie na prawej stronie jezdni. Jeżeli jesteś oślepiony przez pojazd z naprzeciwka na tyle, że słabo widzisz drogę, to trzymaj się zewnętrznej linii na jezdni,
  • jazda samochodem nocą bez uzupełnionych płynów może być niebezpieczna, dlatego przed podróżą dolej oleju, płynu chłodniczego i płynu do spryskiwaczy – czyste szyby oznaczają lepszą widoczność,
  • nie przerażaj się złymi warunkami atmosferycznymi – zachowaj zimną krew gdy pada gęsty śnieg lub deszcz. Jazda samochodem nocą ma to do siebie, że w ciemności mgła wydaje się być dużo gęstsza niż w rzeczywistości a wszelkie opady silniejsze i skierowane prosto na nas,
  • pobudź swój umysł głośną muzyką lub rozmową – jazda nocą potrafi być nużąca, a jeżeli dochodzi do tego nasze zmęczenie to o nieszczęście nietrudno. Włącz głośno swoją ulubioną muzykę lub rozmawiaj z współtowarzyszami podróży. Napij się mocnej kawy i rób wszystko inne by być czujnym i nie zasnąć.

Okulary do jazdy nocą – dla kogo?

Jeżeli masz problemy ze wzrokiem to naturalnie zakładaj swoje standardowe okulary do jazdy nocą. Dobrze aby Twoje szkła miały powłokę antyrefleksyjną, która będzie odbijać światło. Jeżeli jednak wciąż męczy Cię podróżowanie po zmroku to spróbuj przetestować specjalne okulary do jazdy nocą. Możesz nałożyć je na swoje okulary lub jeżeli Twoje oczy nie wymagają korekty to nosić je same.

Okulary do jazdy nocą redukują efekt odbicia światła, dzięki swojemu żółtemu lub pomarańczowemu odcieniowi. Kupić możesz je już za kilkanaście złotych w sklepach internetowych. Jeżeli wybierzesz lepszą markę i jakość wykonania to ich koszt może wzrosnąć do 30 – 100 zł.

 


Zobacz także: Idealne buty do jazdy samochodem