Jakim samochodem uczyć się jeździć?

Pierwszy samochód

Choć nauka techniki kierowania pojazdem może odbywać się praktycznie na każdym samochodzie, poszczególne modele różnią się od siebie takimi czynnikami jak czułość sprzęgła czy podatność na wykonywane manewry. Jakie samochody egzaminacyjne będą więc najlepsze dla kursanta?

Samochody egzaminacyjne

Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego na terenie całego kraju mają różne marki samochodów egzaminacyjnych. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc uprzednie sprawdzenie, jakim modelem będzie trzeba jeździć podczas zdawania egzaminu i wybrać taki kurs, który również realizowany jest na tym samym samochodzie. Na egzaminie stres jest naprawdę dużym utrudnieniem, warto więc zrobić wszystko, by jak najbardziej go zmniejszyć, a tym samym znacznie podnieść swoje szanse na otrzymanie wymarzonego prawa jazdy już za pierwszym podejściem.

Wymagania co do jednostek prowadzących szkolenia

Według rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie szkolenia i egzaminowania osób ubiegających się o prawo jazdy, samochody na kursie muszą spełniać ściśle określone kryteria. Pojazdy czterokołowe wykorzystywane do prowadzenia szkolenia kandydatów na kierowców powinny mieć masę własną nieprzekraczającą 550 kg oraz osiągać prędkość co najmniej 60 km/h. Należy przy tym nadmienić, że użyte w rozporządzeniu sformułowanie „pojazd czterokołowy” odnosi się jedynie do niektórych pojazdów samochodowych o czterech kołach, homologowanych zgodnie z kategorią L.

Najczęściej wybierane modele

Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego zazwyczaj dysponują takimi samochodami jak Toyota Yaris, Skoda Fabia, Renault Clio, Nissan Micra, Suzuki Swift i Fiat Punto. Choć wszystkie te samochody są niewielkich rozmiarów, co ułatwia wykonywanie poszczególnych manewrów, da się odczuć różnicę w sposobie prowadzenia poszczególnych marek. Logicznie rzecz biorąc, najrozsądniej będzie więc jeździć takim samym samochodem, jakiego należy spodziewać się na egzaminie, by nie mieć problemów z takimi kwestiami jak zmiana biegów, przygotowanie do jazdy czy płynne ruszanie.

 


Zobacz także: Jak wybrać szkołę jazdy