Jaka pojemność silnika jest najlepsza dla początkującego

Silnik samochodowy

Pojemność silnika ma wpływ nie tylko na jazdę na drodze, ale przede wszystkim na wysokość składki ubezpieczenia OC. Większa pojemność to wiadomość dla ubezpieczyciela, że dany kierowca jest w stanie rozwijać dużą prędkość, nawet jeśli w praktyce polskie drogi nie pozwalają, by jeździ po 200 km/h. Jakie znaczenia ma pojemność silnika dla początkującego kierowcy i jaką najlepiej wybrać?

Prędkość a OC

Prędkość, z jaką kierowca prowadzi auto w chwili wypadku ma duże znaczenie. Im będzie większa, tym proporcjonalnie bardziej rozległe będą spowodowane szkody, a tym samym większe straty poniesie ubezpieczyciel. Firmy oferujące OC szacują więc ryzyko potencjalnych szkód i na tej podstawi określa wysokość opłat. Jeśli więc samochód może rozwijać naprawdę dużą prędkość, potencjalne straty mogą być bardzo duże, a tym samym należy spodziewać się wysokiej składki. Choć większość młodych kierowców przy odbiorze prawa jazdy oczami wyobraźni widzi siebie w dużym, sportowym samochodzie, nie jest to dobry wybór na początek swojej przygody z prowadzeniem pojazdów. Nie dość, że takie samochody są zdecydowanie droższe, trudniej nimi manewrować, szczególnie osobom niedoświadczonym, a zdecydowanie wyższa składka za OC jest praktycznie gwarantowana.

Brak zaufania do młodych kierowców

Ubezpieczyciele znają także inną prostą zależność. Młody kierowca i szybki samochód to ogromne ryzyko spowodowania kolizji. Oczywiście nie jest to reguła, która sprawdza się w każdym przypadku, jednak statystyki są bezlitosne, a ubezpieczyciele nie będą ponosić ryzyka, dając wiarę zapewnieniom danego kierowcy, że jeździ on ostrożnie i zgodnie z przepisami. Większość osób po odebraniu wymarzonego prawa jazdy ma się za świetnych kierowców, a często dodatkowo chce się także popisać przed znajomymi, organizując wyścigi czy wykonując niebezpieczne manewry. Świeżo upieczonym kierowcom brak także doświadczenia, które pozwoli zachować zdrowy rozsądek w przypadku trudnych warunków na drodze.

To jaki w końcu silnik wybrać?

Najlepiej z niewielką pojemnością. Jest to nie tylko sposób na zaoszczędzenie na OC, ale także na kupnie samego samochodu i na paliwie. Dla ubezpieczyciela to także znak, że dany kierowca nie zamierza szarżować na drodze, będzie jeździł wolno i ostrożnie, a więc ryzyko kolizji jest znacznie mniejsze. Warto więc nieco poczekać z kupnem samochodu o dużym silniku i na początku postawić na ekonomiczne rozwiązanie. Tym bardziej, że kilka lat bezkolizyjnej jazdy pozwoli osiągnąć atrakcyjne zniżki na OC, z których będzie można skorzystać po kupnie samochodu rozwijającego większą prędkość.

 


Zobacz także: Jazda samochodem w zimie