Jak wybrać szkołę jazdy?

Szkoła jazdy

Wybór szkoły jazdy wcale nie jest łatwy. W ostatnich latach nastąpił znaczący wzrost liczby Ośrodków Szkolenia Kierowców, co sprawia, że może pojawić się problem z wybraniem najlepszego miejsca do nauki jazdy. Oczywiście większość osób zwraca uwagę na cenę, gdyż kurs na prawo jazdy jest sprawą kosztowną. Na pewno nie powinno to być podstawowe kryterium. Na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepszy OSK i tym samym znacznie zwiększyć swoje szanse na zdanie egzaminu na prawo jazdy już za pierwszym razem?

Ceny kursów

Chociaż zazwyczaj próbujemy szukać okazji, a kursy dostępne w atrakcyjnych cenach wydają nam się doskonałą ofertą, warto najpierw sprawdzić opinie na temat danego ośrodka szkoleniowego. Niestety, niższa cena może iść w parze z gorszą jakością szkolenia przyszłych kierowców. Nie jest to jednak reguła, więc nie warto też wybierać najdroższego możliwego kursu i liczyć na to, że świadczone usługi będą lepsze niż w przypadku konkurencyjnych ośrodków. Najlepiej wybrać ten OSK, w którym atrakcyjna cena idzie w parze z pozytywnymi opiniami kursantów.

Szkolenie teoretyczne

Niektóre szkoły uczą teorii na zajęciach grupowych, inne ośrodki nie organizują ich wcale, a jeszcze inne umożliwiają odbycie kursu internetowego. Oczywiście żeby w ogóle móc wyjechać na drogę i nauczyć się techniki kierowania pojazdem, niezbędna jest znajomość wszystkich przepisów ruchu drogowego. Samo omawianie pytań egzaminacyjnych nie wystarczy, w końcu kurs ma nie tylko przygotować do egzaminu, ale także zagwarantować, że przyszli kierowcy będą prawidłowo poruszali się po drodze.

Różnorodność szkolenia

Wielu instruktorów nie wyjeżdża ze swoimi kursantami poza trasy egzaminacyjne, skupiając się przede wszystkim na zwiększeniu szans na szybkie zdanie egzaminu państwowego. Tymczasem ważne jest, by przyszli kierowcy umieli sobie poradzić w każdej sytuacji, bez obaw poruszali się po drodze szybkiego ruchu czy potrafili wyprzedzać poza obszarem zabudowanym. Jeszcze lepsza będzie ta szkoła jazdy, która umożliwia odbycie darmowych jazd obserwacyjnych, na których kursant jedzie w samochodzie jako pasażer i obserwuje, jak prawidłowo poruszać się na drodze. Jeśli dany OSK oferuje taką możliwość, oznacza to, że zależy mu przede wszystkim na nauczeniu kursantów prawidłowego poruszania się po drodze, a nie tylko na zarobkach.

 


Zobacz także: Czy warto kupować mocny samochód na start?