Idealne buty do jazdy samochodem

Obuwie do samochodu

Zanim wsiądziesz do samochodu pamiętaj, że nie każde obuwie nadaje się do prowadzenia auta. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Nieodpowiednio dobrane buty mogą utrudniać szybką reakcję w przypadku hamowania, przyspieszania czy wciskaniu sprzęgła.  Jakie więc wybrać właściwe buty do jazdy samochodem?

Zwłaszcza latem wybór obuwia do samochodu może okazać się trudny. Wysokie temperatury sprzyjają noszeniu lekkich butów o cienkiej podeszwie, które nie są dobrym rozwiązaniem do prowadzenia auta. Twoje buty do jazdy samochodem powinny posiadać podeszwę o średniej twardości i grubości, ponieważ musisz mieć możliwość wyczucia siły z jaką naciskasz na pedały. Co więcej konieczne jest aby obuwie do samochodu miało dobrą przyczepność. W ten sposób zapobiegniesz jego ześlizgiwaniu się z pedałów. Zrezygnuj z szerokich butów, które mogłyby doprowadzić do jednoczesnego naciśnięcia dwóch sąsiadujących pedałów.

Buty do jazdy samochodem muszą dobrze przylegać do stopy, tak by nie było możliwości wysunięcia się nogi z obuwia. But nie może być ani za mały ani za duży! Zapomnij o jeździe w tak zwanych japonkach czy innych klapkach oraz w  obuwiu wiązanym w kostce. Również jazda boso absolutnie nie wchodzi w grę. Najrozsądniejsze obuwie do samochodu to buty sportowe o podeszwie grubości 2,5 cm i dobrej przyczepności. Idealnie sprawdzą się również trampki, mokasyny czy baleriny.

Nie zakładaj szpilek do prowadzenia samochodu!

Do kierowania samochodem nie zakładaj butów na wysokim obcasie, a w szczególności szpilek. Prowadząc auto w tego rodzaju butach narażasz na niebezpieczeństwo siebie i innych. W butach na obcasie nacisk na pedały skupiamy głównie na palcach zamiast przenosić ciężar ze śródstopia na palce. A im wyższy i cieńszy jest obcas, tym silniej naciskamy palcami na pedały pomijając śródstopie.

W szpilkach skuteczne hamowanie i dodawanie gazu wymagać będzie od nas dużo mocniejszego nacisku, tym samym bardziej męczą się nasze nogi a czas reakcji się wydłuża. Jeżeli dojdzie do wbicia się szpilki w dywanik pod Twoją nogą to nastąpi całkowite unieruchomienie nogi! O konsekwencjach takiego zdarzenia nie trzeba dalej mówić. Oceń sama jak łatwo o nieszczęśliwy wypadek. Jeśli masz na stopach obuwie, które nie nadaje się do prowadzenia samochodu to zabieraj ze sobą drugie buty na zmianę, które szybko założysz w aucie.

Inne niebezpieczne obuwie do samochodu

Równie niebezpieczne buty do jazdy samochodem, co szpilki są wysokie i dopasowane do kształtu nogi kozaki. Potrafią usztywnić kostkę, a co za tym idzie krępować i spowalniać ruchy. Najniebezpieczniejsze kozaki to te z długimi noskami. Nosek może zahaczyć się o elementy znajdujące się tuż nad pedałami. Dodatkowo do noska z reguły nie będą dochodzić nasze palce, przez co siła nacisku noskiem będzie znacząco osłabiona. Koturny i buty trekkingowi to także nie jest odpowiednie obuwie do samochodu.

Pamiętaj, bezpieczeństwo przede wszystkim!

Szczególną wagę przywiązuj do butów jeżeli pada deszcz. Mokra podeszwa łatwiej ześlizguje się z pedałów. Dodatkowo, gdy nawet na suchej nawierzchni buty te małą słabą przyczepność,  to tym bardziej narażasz się na utratę kontroli nad pojazdem. Obuwie do samochodu nie musi budzić podziwu. Masz w nim jedynie czuć się komfortowo a stopa musi być stabilna podczas jazdy. Zawsze po przebytej trasie możesz wskoczyć z powrotem w swoje eleganckie szpilki lub oszałamiające koturny. Wystarczy, że wejdzie Ci w krew zabieranie ze sobą z domu dodatkowych wygodnych butów nadających się do jazdy.

Przerażające statystyki

Przeprowadzone sondaże pokazują, że aż co czwarta osoba przyznaje się do regularnego prowadzenia samochodu w tak zwanych japonkach. Równocześnie wszyscy zgodnie twierdzą, że jazda w nich jest mało wygodna i zdarza się, że klapek zahacza o elementy obok pedałów. Wiele osób dodaje również, że niejednokrotnie obuwie to powoduje bolesne otarcia. Niewiele lepsze wyniki uzyskano pytając kobiety o to jak często zdarza im się prowadzić samochód w szpilkach, koturnach lub kozakach z długimi noskami.


Zobacz także: Sposoby na stres przed egzaminem na prawo jazdy