Jak dobrze przygotować się do jazdy?

Jazda w nocy

Egzamin na prawo jazdy masz już dawno za sobą? A może dopiero niedawno zacząłeś swoją przygodę z samochodem? Niezależnie od tego, przygotowanie do jazdy to jeden z najważniejszych elementów, aby bezpiecznie i komfortowo dojechać do celu. Ustawienie fotela w samochodzie, ustawienie lusterek czy zapięcie pasów – to tylko niektóre z wielu czynności, które musisz wykonać na samym wstępie.

Rozpoczynając jazdę samochodem zapamiętaj co trzeba zrobić, aby właściwie się do niej przygotować. Istotna jest kolejność wykonywanych czynności:

  • Zaczynamy od tego, aby ustawienie fotela w samochodzie odpowiadało Twoim potrzebom. Musisz czuć się wygodnie. Po całkowitym wciśnięciu sprzęgła Twoja noga powinna pozostawać delikatnie ugięta w kolanie,
  • Ustawienie lusterek – zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznego,
  • Zapięcie pasów bezpieczeństwa,
  • Odpalenie samochodu i włączenie świateł. Jeżeli samochód nie ma automatycznego włączania świateł do jazdy dziennej to uruchom standardowe światła mijania,
  • Zwolnienie hamulca awaryjnego, czyli tak zwanego ręcznego.

Ustawienie lusterek w samochodzie – jak to zrobić?

Ustawienie lusterek to prosta czynność, przynajmniej w teorii. W trakcie kursu prawa jazdy każdy przyszły kierowca uczony jest jak to zrobić. Tymczasem wiele osób wciąż ma z tym kłopot. Nieprawidłowe ustawienie lusterek może być przyczyną wypadku. Wbrew obiegowej opinii możliwe jest ustawienie lusterek samochodowych w takim sposób, aby wyeliminować tak zwane martwe pole.  Zacznij od początku.

Pierwsze ustaw wsteczne lusterko wewnętrzne w taki sposób, żeby było w nim widać wszystko, co znajduje się za Twoim autem. Następnie zajmij się ustawieniem lusterek zewnętrznych. Zanim ustawisz lusterko od swojej strony to pochyl głowę w stronę bocznej szyby, ale nie dotykaj jej. W tej pozycji ustaw lewe lusterko. Powinieneś w nim widzieć zaledwie niewielki kawałek boku samochodu. Ustawienie lusterka od strony pasażera rozpocznij od przesunięcia głowy nad środkowy tunel auta. Podobnie jak w przypadku lusterka od Twojej strony powinieneś widzieć tylko niewielki kawałek samochodu.

Gdy zakończyłeś już ustawianie lusterek to zwróć uwagę, że siedząc prosto na fotelu w bocznych lusterkach nie jest wskazane abyś widział nawet najmniejszy fragment auta. Teorii na ten temat jest wiele. Zgodnie z powyższą, jeżeli w takiej pozycji w lusterku widać nawet niewielki fragment auta, to świadczy to o błędnym ustawieniu lusterek zewnętrznych.

Sprawdź czy wyeliminowałeś martwe pole w lusterku

Wykonaj prosty test. Gdy jesteś w trasie nieco zwolnij i zacznij obserwować wymijające Cię samochody. Gdy widzisz auto, które zaczyna Cię wyprzedzać najpierw patrz w lusterko wsteczne. Kiedy samochód zacznie w nim znikać przerzuć swoją uwagę na lewe lusterko. Jeżeli chociaż przez chwilę pojazd będzie niewidoczny to oznacza, że ustawienie lusterek należy jeszcze poprawić.

Prawidłowe ustawienie fotela w samochodzie

Jak powinien być ustawiony Twój fotel w samochodzie? Pamiętaj, że wygoda i bezpieczeństwo są na pierwszym miejscu. Właściwa odległość od pedałów i kierownicy zapewni Ci nie tylko precyzję w prowadzeniu samochodu, ale również optymalne działanie pasów bezpieczeństwa oraz poduszki powietrznej. W razie stłuczki każdy chce zminimalizować ryzyko urazów. Jeżeli ustawienie fotela będzie prawidłowe to pasy bezpieczeństwa będą się optymalnie układać na ciele, a poduszka powietrzna będzie miała  maksymalną skuteczność.

Ustawienie fotela w samochodzie rozpocznij od wyregulowania jego wysokości. Jeżeli zostawisz tę czynność na koniec to będziesz musiał od początku ustawiać wszystkie pozostałe parametry. Nie opuszczaj fotela zbyt nisko, żeby mieć dobrą widoczność. Z kolei jeżeli ustawisz fotel zbyt wysoko to uda będą zahaczać o kierownicę a głowa znajdzie się niebezpiecznie blisko sufitu. Wyreguluj również oparcie fotela. Powinieneś przyjąć taką pozycję, żeby Twoje łopatki nie odrywały się od oparcia podczas próby sięgnięcia nadgarstkami do szczytu kierownicy. Oparcie powinno być tylko lekko pochylone. Ustawienie fotela w samochodzie w pozycji półleżącej w razie wypadku grozi wysunięciem z pasów.

Odległość kierownicy od klatki piersiowej nie powinna przekraczać 35 cm. Dłonie na kierownicy układamy w jej najszerszym miejscu poniżej linii barków. Ostatnim elementem przy ustawieniu fotela w samochodzie jest zadbanie o odpowiednią wysokość zagłówka. Ma on służyć głównie naszemu bezpieczeństwu. Szczyt zagłówka powinien znajdować się na wysokości Twojej potylicy, nieco poniżej wierzchołka głowy. Ma to wielkie znaczenie w sytuacji, gdy w nasze auto wjedzie od tyłu inny pojazd.

 


Zobacz także: Problemy ze wzrokiem a ważność prawa jazdy