Czy warto kupować mocny samochód na start?

Sportowy samochód

Młodzi kierowcy po zakończeniu kursu na prawo jazdy i zdaniu państwowego egzaminu muszą zadecydować, jakim samochodem poruszać się na co dzień po drogach. Duże znaczenie ma nie tylko cena samochodu, ale także to, ile zużywa on paliwa i czy łatwo wykonywać nim rozmaite manewry. Niektórzy świeżo upieczeni kierowcy od razu kupują wymarzony samochód z mocnym silnikiem, który wygląda bardziej imponująco niż mniejsze auta i może rozwijać większe prędkości. Czy jest to dobre rozwiązanie? Jaki samochód na start kupić?

Od razu na głęboką wodę

Szkoła jazdy szkoli swoich kursantów na samochodach dostosowanych do ogólnopolskich wymogów. Są to pojazdy ze słabymi silnikami, niewielkich rozmiarów i o dużej zwrotności. Na takich samych pojazdach przyszły kierowca odbywa państwowy egzamin. Czy dobrze jest więc zaraz po odebraniu prawa jazdy wybrać auto z tylnym napędem albo mocnym silnikiem? Samochody tylnonapędowe nie posiadają systemów wspomagających ruszania czy zapobiegających przyczepności tylnej osi. Nie wspominając już o ograniczonych możliwościach ruszania po śliskiej nawierzchni. Oczywiście dla doświadczonych kierowców jazda takim samochodem nie będzie sprawiała większych problemów, ale młodzi kierowcy wybierając takie auta na start na życzenie utrudniają sobie życie i zwiększają ryzyko spowodowania wypadku czy stłuczki.

Mocny silnik to większe koszty

Zakup samochodu z dużym silnikiem niesie ze sobą nie tylko większe koszty opłat za benzynę, nie wspominając już o cenie samego auta, bo im silnik mocniejszy, tym bardziej cena idzie w górę. Moc silnika wpływa także na wysokość OC. Młodzi kierowcy traktowani są przez ubezpieczycieli z ogromną ostrożnością i postrzega się ich jako najpewniejszych kandydatów do szybkiego spowodowania wypadku. Jeśli do tego młody kierowca ma jeszcze samochód z dużym silnikiem, którym nie tylko trudniej wykonuje się poszczególne manewry, ale który również może rozwijać duże prędkości, a tym samym zwiększać ryzyko poważnych wypadków, bardzo wysokie OC jest praktycznie gwarantowane.


Zobacz także: Szaleństwo na torach dla zaawansowanych